www.freepik.com

Miks ma peaksin oma lapsega mängima?

Kas Sulle meenub, millal oma lapsega viimati mängisid? PÄRISELT mängisid – panid krooni pähe ja olid printsess, maitsesid mängukohvikus delikatesse, unustasid end klotsimaja ehitama? Räägime natuke sellest, miks on oluline, et ka täiskasvanud aeg-ajalt mängutuppa ära eksiksid.

Mäng on väikese lapse töö. Ta võtab seda tõsiselt ja elab nii mängu sisse, et vahel on sealt raske uuesti välja saada. Pappkastist saab rakett, puulehest raha, nukud nõuavad basseinipidu ja kaisukarud mett. Me kuulame lastetoast kostvat möllu ja hoiame kahe käega peast kinni, teades, et mängu lõpus katab põrandat ühtlane mänguasjakiht. Iga viimnegi karbitäis vidinaid on mänguhoos maha kallatud, aga pole hullu, isa lükkab pärast lumelabidaga kokku! Võib-olla peaksime vahel koristamise asemel ka ise lelud kätte võtma ning argimured ja väsimuse hoopis mänguga peletama?

Perede harjumused

Perede harjumused on erinevad. Mõnes kodus kaasatakse lapsi kõikidesse igapäevategevustesse ning leitakse aega ka nendega koos mängimiseks. Teistes kodudes eelistavad vanemad peale rasket tööpäeva televiisori ees lõõgastuda ning lapsed saadetakse oma tuppa. Mis nad seal teevad, seda vanemad sageli ei teagi. Peaasi, et saaks vaikust ja rahu! See on igati mõistetav ja ega lapski alati lasteaiast tulles enam mängida viitsi. Kuid kui laps kutsub meid mängima ja me ta järjepidevalt eemale tõrjume, sest “emme-issi on tööst väga väsinud”, teeme sellega karuteene nii lapse arengule kui omavahelistele suhetele. Soovitame lugeda väikest ülevaadet sellest, miks on oluline lapsega mängida ning miks lapse mäng on oluline. Aga mida siis lastega mängida?

Algajatele

Kui üldse ei taha, no kohe kuidagi ei viitsi, aga samas tead, et peaks… siis pisemate tegelastega võib alustada näiteks lihtsast motoorikamängust Siilike Mecki, kus tuleb täringut veeretada ja siilipoegadele okkaid selga koguda. Või lõbusast puslemängust Sega ja sobita “Loomad”. See lihtne mäng pakub tegelikult palju nalja, kui poolkogemata kokku panna näiteks kana pea ja krokodilli saba. Ja sealt nad järjest tulevad – kanadill, krokokonn, jänesvant ja muud imeloomad. Loominguline, lõbus ja hariv ning mängitav mitmel erineval moel. Pisut suuremate lastega võib proovida hoogsat ja lõbusat nahkhiirte lennutamise mängu Flooping.

Asjaarmastajatele

Neile, kellel lastega mängimine juukseid päris püsti ei aja, soovitame vahvat strateegiamängu Võlumaa. Pehmete pallikestega haldjamängus tuleb vastavalt kätte sattunud mängukaartidele proovida mängulaua aukudesse vajutada võimalikult palju vastaste palle. Mängul on mitu versiooni – võite ise valida, kas avaldate üksteisele oma pallide värvi või proovite seda hoopis mängu käigus ära arvata!
Tähelepanumäng Leia kujund sobib mängimiseks igas eas vastastega – saate valida sobiva mänguversiooni vastavalt mängijate vanusele, kasutades ühte või kahte täringut. Kes on kõige tähelepanelikum ja kiireima reaktsiooniga ning suudab esimesena õige mänguklotsi oma iminapa külge haarata? Miniversiooni saab mängida kahekesi, suurem komplekt sobib kuni kuuele mängijale!

Proffidele

Professionaalsetele perega mängijatele, kelle jaoks kvaliteetaeg lastega on vaieldamatult parim osa päevast, võiks huvi pakkuda näiteks arvamismäng Röövlid. Siin röövlite saagi otsimise mängus tuleb kõvasti ajusid ragistada ja mälu treenida, samas õpitakse küsimusi sõnastama ja esemeid nimetama. Sobib vanusele 4+. Aiapäkapikud on aga tõeline strateegiamäng, kus pannakse proovile su tähelepanuvõime ning võit pole kunagi kindel enne päris viimast käiku!

Rollimängud

Väga tähtis osa lapse arengus on ka rollimängude mängimisel. Miks, saad lugeda SIIT. Mänguköögid ja nukumajad ei olegi tolmu kogumiseks! Neid tasub soetada või miks mitte ka koos meisterdada, ning kui omavanuseid mängukaaslasi napib (kes siis ikka üksinda kohvikut mängib?), on täiskasvanu kord lastetoas kokamüts pähe tõmmata ja lapsed koogile kutsuda.

SIIT leiad aga pika nimekirja mänguasjavabadest mängudest, mis aitavad lapse üle saada erinevatest probleemidest ning arendavad tema intelligentsust. Täiskasvanuga mängimine arendab sõnavara, loob lähedust ja avardab silmaringi, lapsega mängimise plusse avastate aga veelgi rohkem, kui ainult astute selle esimese ja kohati hirmraskena tunduva sammu oma lapse võlumaailma!

Kui ülal välja toodud lauamängude seast, seda õiget veel ei leidnud, siis tule vaata SIIA. Oleme oma veebipoe tootevalikust välja sorteerinud terve rea arendavaid ja põnevaid mänge, mis sobivad hästi just pereringis koos mängimiseks. Head mängulusti!

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ