www.freepik.com

Miks ma peaksin oma lapsega mängima?

Kas sulle meenub, millal oma lapsega viimati mängisid? PÄRISELT mängisid – panid krooni pähe ja olid printsess, maitsesid mängukohvikus delikatesse, unustasid end klotsimaja ehitama? Räägime natuke sellest, miks on oluline, et ka täiskasvanud aeg-ajalt mängutuppa ära eksiksid.

Mäng on väikese lapse töö. Ta võtab seda tõsiselt ja elab nii mängu sisse, et vahel on sealt raske uuesti välja saada. Pappkastist saab rakett, puulehest raha, nukud nõuavad basseinipidu ja kaisukarud mett. Me kuulame lastetoast kostvat möllu ja hoiame kahe käega peast kinni, teades, et mängu lõpus katab põrandat ühtlane mänguasjakiht. Iga viimnegi karbitäis vidinaid on mänguhoos maha kallatud, aga pole hullu, isa lükkab pärast lumelabidaga kokku! Võib-olla peaksime vahel koristamise asemel ka ise lelud kätte võtma ning argimured ja väsimuse hoopis mänguga peletama?

Hea uudis sealjuures on see, et uuringute järgi piisab ka keskmiselt 15 minutist päevas, et hoida toredat traditsiooni ja rahuldada lapse mänguisu.

Igaühele oma

Perede harjumused on erinevad. Mõnes kodus kaasatakse lapsi kõikidesse igapäevategevustesse ning leitakse aega ka nendega koos mängimiseks. Teistes kodudes eelistavad vanemad peale rasket tööpäeva televiisori ees lõõgastuda ning lapsed saadetakse oma tuppa. Mis nad seal teevad, seda vanemad sageli ei teagi. Peaasi, et saaks vaikust ja rahu! See on igati mõistetav ja ega lapski alati lasteaiast tulles enam mängida viitsi. Kuid kui laps kutsub meid mängima ja me ta järjepidevalt eemale tõrjume, sest “emme-issi on tööst väga väsinud”, teeme sellega karuteene nii lapse arengule kui omavahelistele suhetele. Aga mida siis lastega mängida?

Algajatele

Kui üldse ei taha, no kohe kuidagi ei viitsi, aga samas tead, et peaks… siis pisemate tegelastega võib alustada näiteks mõnest lihtsast motoorikamängust nagu Siilike Mecki, kus tuleb täringut veeretada ja saab katsetada loendamist. Või lõbusast puslemängust nagu näiteks Sega ja sobita “Loomad”, kus omavahel saab kokku panna nii õigeid kui valesid pooli ning vastavalt sellele kas õppida tundma erinevaid linde ja loomi või luua fantaasiategelasi nagu kanadill, krokokonn, jänesvant ja muud imeloomad.

Pisut suuremate lastega võib proovida midagi lihtsat ja lõbusat nagu “Libikas Betty”. Sarnased reaktsioonikiirust ja tähelepanu nõudvad mängud sobivad muuhulgas ideaalselt ka koos vanaema-vanaisaga mängimiseks, kelle mälu ka koordinatsioon samuti trenni vajavad.

Asjaarmastajatele

Neile, kellel lastega mängimine juukseid päris püsti ei aja, soovitame mõnda vahvat strateegiamängu nagu “Quartino. Tähelepanu – ja keskendumisvõime ning käikude ette mõtlemise oskus, mida sellised mängud arendavad, on olulised ka igapäevaelus!
Tähelepanumängud nagu Leia kujund sobivad mängimiseks igas eas vastastega – saate valida sobiva mänguversiooni vastavalt mängijate vanusele, kasutades ühte või kahte täringut.

Kui pisema lapse puhul veel täpselt ei tea, missugune mäng teda köidab, siis tasub katsetada mõne mitme funktsiooniga mänguga – nagu näiteks nelja mängu komplekt “Ludo Wood”, mis on eakohane juba alates 2. eluaastast.

Proffidele

Professionaalsetele perega mängijatele, kelle jaoks kvaliteetaeg lastega on vaieldamatult parim osa päevast, võiks huvi pakkuda näiteks arvamismäng Röövlid. Siin röövlite saagi otsimise mängus tuleb kõvasti ajusid ragistada ja mälu treenida, samas õpitakse küsimusi sõnastama ja esemeid nimetama. Sobib vanusele 4+. Aiapäkapikud on aga tõeline strateegiamäng, kus pannakse proovile su tähelepanuvõime ning võit pole kunagi kindel enne päris viimast käiku!

Rollimängud

Väga tähtis osa lapse arengus on ka rollimängude mängimisel. Miks, saad lugeda SIIT. Mänguköögid ja nukumajad ei olegi tolmu kogumiseks! Neid tasub soetada või miks mitte ka koos meisterdada, ning kui omavanuseid mängukaaslasi napib (kes siis ikka üksinda kohvikut mängib?), on täiskasvanu kord lastetoas kokamüts pähe tõmmata ja lapsed koogile kutsuda.

Täiskasvanuga mängimine arendab sõnavara, loob lähedust ja avardab silmaringi. Lapsega mängimise plusse avastate aga veelgi rohkem, kui ainult astute selle esimese ja kohati hirmraskena tunduva sammu oma lapse võlumaailma!

Kui ülal välja toodud lauamängude seast seda õiget veel ei leidnud, siis piilu SIIA. Oleme oma veebipoe tootevalikust välja sorteerinud terve rea arendavaid ja põnevaid mänge, mis sobivad hästi just pereringis koos mängimiseks. Nõu võid alati küsida ka veebipoe vestlusaknas või tulla mänge ise kohapeale proovima. Head mängulusti!

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ