Loogika on üks naljakas asi. Ühel tuleb see nagu võluväel, teine ei saa ega saa aru, et kui jagad 10 kommi 2 lapsele, siis lihtsalt ei ole võimalik, et kumbki saab 20 kommi. Ja miks üleüldse koolis selle matemaatikaga kiusatakse? Eks ikka selleks, et sedasama loogilist mõtlemist arendada. Täiskasvanuna lahendame hea meelega ja täiesti vabatahtlikult nii ristsõnu kui Sudoku ülesandeid. Lapsele tundub see igav ja ületamatult keeruline. Toredate arendavate mängude abil on aga juba varases eas võimalik loogiliselt mõtlema suunata.
Loogikat arendavad juba päris pisikestele põnnidele mõeldud kujundisorteerijad ja nupupusled, nende põhimõte saab ajapikku selgeks ja asi ants. Keeruliseks läheb siis, kui õpitud oskusi tuleb päriselus praktiseerima hakata. Näiteks vahva 4-7a lastele mõeldud Loogikamäng “Loomad” põhineb Sudoku põhimõttel ning kes selle lahendamise selgeks saab, on hiljem Sudokus kindlasti kõva käsi ja igasuguste loogikaülesannete lahendamine läheb samuti libedamalt. Samuti aitab loogilist mõtlemist arendada loogikamäng “Lambad”.
Loendame ja arvutame
Kui väike tegelane tunneb juba numbrite õppimise vastu huvi ja presenteerib igal õhtul uhkusest pakatades oma lasteaias täidetud numbrilehti, on õige aeg leida arvude maailma avastamiseks mõni lõbus õppemäng. Alustuseks sobivad erinevad loendamismängud, nagu “Leia ja loenda” või “Rõngaste ladumine”. Seejärel läheb varvaste ja lepatriinude loendamine juba märksa ladusamalt ja ka kommid saavad sõprade vahel kiiremini ära jagatud.
Kui loendamine selge, saab appi võtta mängu mis innustab võidu nimel kiiresti arvutama – oskus, mida koolis ja ka edaspidises elus igapäevaselt vaja läheb. Mängu nimi on „Püüa number kinni“. Selles toredas mängukomplektis on suurel hulgal värvilisi puidust numbreid, mida saab kasutada nii loendamiseks, sorteerimiseks kui arvutamiseks. Juhendi järgi mängides on eesmärgiks koguda täringut veeretades kokku sellised numbrid, mida kokku liites jõuaksime mängu algul eesmärgiks valitud arvuni. Võimalik on ka naabrilt puuduolev number näpata, kuid selleks tuleb enne välja arvutada, missugust just parasjagu vaja läheb.
Liitmise ja lahutamise keerulisse maailma aitavad sisse elada ka “Puidust arvutamiskäed”.
Kui mängud on mängitud, võib ennast ja lapsi proovile panna mõne lihtsama IQ-testiga!