Lapse arengu verstapostid

Lapse esimestel eluaastatel kimbutab vanemaid sageli kaks küsimust – kas mu lapse areng on eakohane ja kuidas ma tema arengut ise toetada saan? Esmakordsed lapsevanemad ajavad tihtipeale näpuga järge erinevates foorumites ja lapse arengut puudutavates raamatutes ning väiksemgi kõrvalekalle seal loetust võib tekitada asjatut ärevust. Ikka teab keegi kedagi, kelle beebi hakkas 9-kuuselt kõndima ja aastaselt täislauseid moodustas, kuid need on üldjuhul siiski üksikud erandid või lausa legendid. Kuidas siis teada, kas kõik lapse arengu verstapostid on õigeaegselt läbitud?

Võta rahulikult

Kuigi paljude oskuste puhul on verstapostid üsna täpselt paika pandud, siis ära unusta, et iga laps on pisut erinev ning kõigilt ei saa eeldada päevapealt sarnast arengut. Täpsemaid juhiseid, kas ja millal peaks mõne olulise oskuse viibimise või puudumise korral spetsialisti poole pöörduma, saad oma lapse perearstilt. Küll aga saab kodustes tingimustes ja ilma igasuguse väljaõppeta anda enda panuse, et lapse eakohast arengut igakülgselt toetada. Siinkohal keskendume vanusele 1-7 ja toome hulgaliselt näiteid vahvatest arendavatest vahenditest, mis Sul oma lapse erinevaid oskusi arendada aitavad. Veebipoest leiad ka Montessori toodete valiku!

Mida oskab 1-aastane?

1-aastane laps reageerib oma nimele otsavaatamisega, ta suudab luua ja olla pilkkontaktis. Ta osutab, et midagi näidata ja toob midagi näitamiseks. Jäljendab nähtud tegevusi ja tunneb huvi ise söömise vastu. Armastab revideerida kappe, sahtleid ja karpe, et näha, mis nende sees on. Kuid mis kõige olulisem – ta õpib seisma ja liikuma! Siinkohal sobivad lapse motiveerimiseks toredad liikuvad mänguasjad, mille järele püüdlemine tugevdab ühtlasi ka põhilisi lihaseid.

Laps vanuses 1-2-aastat:

Mis sobib vanusele 2-3 aastat?

Toimub teatav iseseisvumine ning algab lapsevanemalt palju kannatlikku meelt nõudev mina-ise-periood. Domineerivad lihtsamad rollimängud (nuku söötmine, autodega sõitmine), hiljem ka loo jutustamine ja ettekujutus. Selles vanuses lööb laps aktiivselt kaasa enda riietamise ja lahtiriietamise protsessis, arenevad eneseteenindusoskused. See võib olla aeganõudev, kuid lase tal siiski võimalikult palju ise ära teha nii riietumisel, hammaste pesemisel kui juuste kammimisel!

Laps vanuses 2-3 aastat:

Lasteaiaealine laps

3-7 aastane laps õpib tundma oma piire, suutlikkust ja võimeid. Toimub kehaliste oskuste kiire areng: hüppamine, kiire jooksmine, turnimine, tasakaalu saavutamine. Lapse põhitegevus on mäng! Mängud ja mänguviisid võivad olla väga erinevad, need peegeldavad lapse jaoks parasjagu tähtsaid teemasid. Soodusta ühele tegevusele pikemalt keskendumist. Selleks jälgi, et silmapiiril ja käeulatuses ei oleks korraga liiga palju mänguasju ning peida aeg-ajalt üht-teist näiteks ajutiselt pööningule. Selles vanuses on soovitav võtta kasutusele erinevad pusled ja puslemängud – need arendavad loogikat ja püsivust ning õpetavad ruumisuhteid ja loogilist mõtlemist.

Laps vanuses 4-5 aastat:

Laps vanuses 6-7 aastat:

Tundke mängust rõõmu!

Mänguline lähenemine aitab märkamatult omandada, arendada ja toetada lapse erinevaid oskusi. Ei tasu heituda, kui torni ladumine või palli põrgatamine esimesel korral välja ei tule. Põhiline on last toetada, julgustada ja koos temaga iga pisemagi edusammu üle rõõmustada, et hoida mängulusti ja õppimishimu!

Vaata lisaks: Lapse kõne areng

Inspiratsiooniallikad:

https://www.choc.org/

https://tarkvanem.ee/

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ