Kasulikud lauamängud

Igasugune mäng, nii üksinda kui mitmekesi mängitav, teenib lapse arengus kindlat eesmärki. Mitmekesi lauamängude mängimine aitab lastel omandada hulgaliselt olulisi sotsiaalseid oskusi nagu ootamine, kordamööda käimine, jagamine, kaotusega toimetulek, vestluse arendamine, probleemide lahendamine, kompromisside tegemine, koostöö ja paindlikkus. Lisaks tugevdab see omavahelist sidet ning mis kõige olulisem – sellele kõigele ei pea kuluma mitmeid tunde! Kui tead, et mäng saab mängitud ja lapse meel rõõmsaks tehtud ka 15 minutiga, nagu enamiku meie lauamängude puhul, siis ei ole mingit vabandust lapsele ütlemiseks, et selleks ei ole aega!

Lauamängud õpetavad reeglite järgimist, arendavad strateegilist mõtlemist ja panevad proovile nii tähelepanu kui keskendumisvõime. Samal ajal on need perele ja sõpradele toredaks ühiseks ajaviiteks. Mängides tuleb ette nii võite kui kaotusi ning mõlemal juhul tuleb osata ka oma emotsioone ohjeldada. Tihtipeale kipume laskma lastel võita just sel põhjusel, et kaotus põhjustab neis negatiivseid tundeid. Tasub hetke mõelda, mida me sellega neile tegelikult õpetame ja kas sellest tõuseb tulevikus pigem kasu või kahju? Käesolevas blogipostituses arutleme, kellega milliseid mänge mängida ning tutvustame eri vanuserühmadele sobivaid mänge, mis aitavad arendada kõiki eelpool nimetatud oskusi.

Lapse esimene lauamäng

Lauamäng on ideaalne vahend, mille abil õpetada väikelapsele reeglite järgimise vajalikkust. Lihtsamate mängude puhul ei pruugi see olla muud, kui et sinu mängukorra ajal tohib nuppu tõsta või täringut veeretada vaid ühe korra. Kui nupp ei jõua soovitud kohale või täringul ei tule õige arv täppe, tekib lapsel kiirelt kiusatus oma tegevust korrata ja teatada seejuures, et tegelikult me mängime nii, et võib minu korda ka veeretada! Et seda ennetada, alustage mängimist alati kas reeglite lugemise või omavaheliste kokkulepete tegemisega. Kas võidab see, kes kogub rohkem või vähem mängukaarte? Millal võib mitu korda täringut veeretada ja kes kelle nupu ära saab võtta? Kas mängu kestel võib reegleid endale sobivamaks muuta? Ka meie poest leiad vahvaid mänge, mis oma lihtsate reeglitega sobivad juba päris pisikestele. Nii mõnigi neist “kasvab” koos lapsega, pakkudes erinevaid reegleid vastavalt mängijate vanusele.

MÄNGUD VANUSELE 2+ / MÄNGUD VANUSELE 3+

Tähelepanu ja strateegia

Tähelepanumängude mängimine suurendab ka igapäevaelus pisiasjade märkamise oskust. Olgu selleks siis populaarsed “leia 10 erinevust” või “mis on pildil valesti” stiilis mängud, kõik nad programmeerivad aju keskenduma millegi märkamisele. Erinevad memomängud aga aitavad treenida mälu, mis nutiajastul kipub kehvakeseks jääma, kuna kõik olulised andmed on salvestatud aju asemel mõne digividina mälukaardile. Keskendumis- ja tähelepanuvõimel on otsene seos ka lugemis- ja kirjutamisoskusega. Kuidas need omavahel seotud on, saab lugeda näiteks SIIT.

KÕIK TÄHELEPANUMÄNGUD

Kogu pere lauamängud

Tihtipeale on vanemad peres veelgi suuremad lauamänguhuvilised kui lapsed, sest nende lapsepõlv möödus just “päris” mängude seltsis. Meie PEREMÄNGU kategooriasse valitud mängud sobivadki kogu perele, sest vanus ega kogemus ei anna nende puhul mingit eelist ega riku pisemate mängurõõmu.

KÕIK PEREMÄNGUD

Lauamäng on kasulik!

Olgu mängijad mis tahes vanuses, lauamängud on ühel või teisel moel kasulikud absoluutselt igaühele. Oled sa siis igapäevaelus otsustusvõimetu, püsimatu, kehv kaotaja või tunned end lihtsalt kõrvalejäetuna, lauamängud aitavad mängulisel teel arendada just neid omadusi, mis veidi tegelemist vajaksid!

PS! Kas teadsid, et Taibutera kaupluses on võimalik pea kõiki mänge ise järele proovida? Meil ei pea ostma “põrsast kotis” – tule julgelt koos lastega meile külla ning saad välja selgitada, missugune mäng neil päriselt silma särama paneb!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

See veebileht on kaitstud reCAPTCHA poolt ning seetõttu kehtivad Google privaatsustingimused ja kasutustingimused.

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ