Advendiaeg õpetab ootama

Vanarahvas ütles ikka – kes kannatab, see kaua elab. Kuid tänapäeva ülikiire elutempo juures on ka lapsed harjunud kõike saama kohe ja kiiresti. Tellime äpist toidu ja poole tunni pärast on see meil laual ning kui e-poe pakk ei ole paari päevaga saabunud, tundub see juba kahtlane. Mingil ajahetkel on justkui tekkinud võrdusmärk kiiruse ja teenuse kvaliteedi vahele. Kuidas siis kõige selle keskel õpetada lastele midagi nii olulist nagu kannatlikkus, eriti kui lähenemas on aasta oodatuim aeg – jõulud?

Kui asi puudutab jõule, muutuvad väikesed tegelased eriti kannatamatuks. Ma ei lähegi magama, ootan päkapikke! Söön täna advendikalendrist 2 šokolaadi, homme ei tahagi! Ja millal see jõuluvana ometi tuleb? Tegelikult on just advendiaeg ideaalne laste motiveerimiseks ja distsiplineerimiseks. Ja seda mitte ähvardades, et muidu jõuluvana ei tule, vaid pigem keskendudes olulistele oskustele – aitame neil õppida hindama asjade väärtust, omama enesekontrolli ja arvestama ka teiste vajadustega.

Piirame maiustamist

Kindlasti aitab advendiaegset tujutsemist taltsutada esmalt maiustamise piiramine. Traditsiooniline advendikalender, päkapikukraam, piparkoogid ja glasuurid teevad kuu peale kokku arvestatava koguse magusat, mis lapsed üsna “plahvatusohtlikuks” muudab. Kui advendikalender sisaldab šokolaadi, võiks selle tasakaalustamiseks sussi sisse poetada hoopis muud! Valiku toredaid pisikingitusi leiad siit:

Kannatlikku meelt aitavad arendada erinevad mängud, milles tuleb oodata oma korda, ja miks mitte ka mänguasjadest üleküllastunud toast mõne lelu teatud ajaks hoiule viimine. Samuti võiks teatud tingimusi seada ihaldatud uue mänguasja saamisele või oma lemmikmultika vaatamisele, täpselt nagu täiskasvanueas tuleb oodata uue auto või eluaseme soetamist ning nende saamise nimel pingutada. Laste puhul saavad vanemad tekitada ise olukordi, milles lapsel tekib millegi järele soov ning ta ei saa seda kohe.

Teeme kompromisse

Mänguasju võiks olla pigem vähe, et jätta ruumi loovusele, õppimisele ja avastamisele. Ka omavahelises suhtluses võiks olla teatud kokkulepped – näiteks ei segata üksteise jutu vahele, vaid oodatakse oma korda. Samuti ei tohiks reageerida pahura lapse käsule “No aita siis nohhh…”, vaid paluda tal viisakalt uuesti küsida, kui ta on rahunenud. Käitu teistega nii, nagu tahad, et nad sinuga käituksid! Ei tasu tagasi kohkuda lapse pettumuse ja jonni ees – needki on vajalikud oma tunnetega toime tulemise õppimisel.

Kannatlikkust saab õpetada erinevatel viisidel, kuid siinkohal keskendume suurele jõulukinkide ootusele. Lapsele võib ju selgitada, et jõuluvana tuleb siis, kui kõik advendikalendri aknad on avatud, kuid ei tohi unustada, et väike kavalpea võib neid salaja avada ka palju kiiremini kui ette nähtud! Seega ära unusta lisada, et igasse päeva on ette nähtud siiski vaid 1 aken ja kogu kalendri korraga avamine ei kiirenda kuidagi jõulumehe teekonda. Katsetage – kui lükkate hommikul kella seiereid edasi, kas siis õhtu saabub rutem?

Aitame ärevust maandada

Kuna jõulukuu kipub viimasel ajal olema pigem pime ja vihmane, võiks ettevalmistustega alustada ehk pisut varem – sel moel ei tundu jõuluõhtu nii kohutavalt kaugena. Hea mõte on luua tegevuste kalender, kuhu märgite igaks päevaks või nädalavahetuseks midagi, mis vajab enne pühi tegemist. Kiri jõuluvanale, tuba korda, sussid aknalauale, jõulutuled välja otsida, piparkoogid küpsetada. Nii on lapsel igal nädalal enne pühi midagi toredat oodata ja see omakorda vähendab jõuluõhtu ootusärevust.

Missugused mängud võiksid sobida jõulueelsesse aega? Kindlasti sellised, millega saab koos tegutseda terve pere. Pange kokku põnev KUULIRADA või RAUDTEEKOMPLEKT, otsige välja KONSTRUKTORID mille kokku panemiseks ehk igapäevaselt aega ei leia, mängige lõbusaid rollimänge MÄNGUKÖÖGIS ja harjutage jõuluõhtu etteasteid MUUSIKA saatel. Võtke aeg maha mõne toreda PEREMÄNGUGA ja nautige üheskoos mõnusat advendiaega!

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ