Missugust mänguasja valida?

Kui otsid oma lapsele uusi mänguasju või lähete üheskoos poodi mänge uudistama, siis seisad tihtipeale küsimuse ees – kas peaksin talle ostma selle, mille ta ise välja valib ja mis minu arvates on võib-olla lihtsalt raha raiskamine, või proovima tema otsust mõjutada enda arvates sobivamate mängude ja mänguasjade poole? Allpool on välja toodud olulisimad asjad, mida võiksid oma lapsele mängu või mänguasja valimisel arvesse võtta.

Kuidas ma tean, missugused mängud ja mänguasjad oleksid talle sobivad ja kasulikud?

 1. Jälgi oma lapse mängu: Lapse mängimise vaatlemine annab sulle olulist teavet tema arengu ja huvide kohta. Pane tähele, millised tegevused teda enim köidavad ja millised oskused neis domineerivad. Samuti pööra tähelepanu sellele, mis talle raskusi valmistab.
 2. Räägi lasteaiaõpetajate või lastearstiga: Need spetsialistid tunnevad hästi lapse arenguetappe, oskavad anda väärtuslikku tagasisidet su lapse arengu kohta ja esile tuua valdkondi, mida võiks läbi mängu arendada.
 3. Tutvu arenguetappidega: Uuri ka ise, milliseid oskusi peaksid lapsed teatud vanuses valdama. Need teadmised aitavad valida eakohaseid mänge, mis arendavad just neid oskuseid, mis lapse vanuses parajasti vajalikud on.
 4. Kuula oma last: Lapsed näitavad tihti üles huvi konkreetsete tegevuste vastu nagu mõni spordiala, millegi kokku või lahti monteerimine, meisterdamine, rollimängud või muu sarnane. Toeta lapse huvisid ja entusiasmi, sest see aitab arendada oskusi, mis põhinevad loomulikul uudishimul!
 5. Tee lapsega koostööd: Kaasa oma laps mänguasjade valimisse ja uute igapäevaste tegevuste proovimisse. See annab teile mõlemale tagasisidet selle kohta, mis teda kõige rohkem huvitab.
 6. Jälgi sotsiaalseid ja emotsionaalseid oskusi: Tähelepanekud selle kohta, kuidas su laps suhtleb teistega ning kuidas ta oma tundeid väljendab ja juhib (on ta kannatlik või kärsitu, järeleandlik või isekas, tagasihoidlik või pealetükkiv jne), aitavad tuvastada arendamist vajavaid valdkondi.

Soovitused mängudele ja mänguasjadele, mis aitavad toetada 0-10a lapse arengut.

Imepisikesed mosaiigidetailid, pusletükid või klotsid võivad vanema silmis tihtipeale näida tüütud ja mõttetud, kuid tegelikult on nendega mängimine ülioluline lapse peenmotoorika, käe-silma koordinatsiooni, keskendumisvõime, probleemi lahendamise oskuse ja loovuse arendamiseks. Seega ei tasu lapse huvi nende vastu maha laita! Vanusele vastavate oskuste arendamiseks sobivad veel:

 1. Sensoorsed mänguasjad (0-3 aastat) – Need mänguasjad on mõeldud meelte arendamiseks ning hõlmavad muu hulgas tekstuuride, värvide ja helide tajumist. Sobivad näiteks pehmed raamatud, kõristid ja mängumatid.
 2. Motoorikat arendavad mänguasjad – Need mänguasjad aitavad arendada peenmotoorikat ja käe-silma koordinatsiooni. Näiteks klotside ladumine, pusled ja sorteerimismängud.
 3. Rollimängu mänguasjad (3-6 aastat) – Need mänguasjad soodustavad sotsiaalseid oskusi ja kujutlusvõimet. Näiteks mänguköögid ja -söögid, nukumajad, arstikomplektid ja kostüümid.
 4. Ehitus- ja konstruktsioonimänguasjad – LEGO, magnetilised ehituskomplektid ja muud konstruktorid, mis arendavad ruumilist mõtlemist, loogikat ja probleemilahendusoskusi.
 5. Õppe- ja teadusmänguasjad (6-10 aastat) – Need mänguasjad keskenduvad teaduse, tehnoloogia, inseneriteaduste ja matemaatika (STEM) valdkondadele. Näiteks robootikakomplektid, teaduskomplektid ja programmeeritavad mänguasjad.

Mida veel silmas pidada?

Sina tunned oma last kõige paremini – mõtle, kas mäng või mänguasi vastab tema praegustele huvidele ja julgustab uute arendamist? Kui laps on haaratud ühest teemast – näiteks dinosaurustest, siis aitab talle põnevust pakkuvate mänguasjade soetamine toetada tema loovuse arengut ja huvi uute teadmiste vastu. Lisa dinosauruste juurde vulkaan, mets, loomad-linnud, pesa koos munadega või muud säärast ning lapse ees laiub ühtäkki ülipõnev maailm, mis innustab teda veelgi rohkem mängima, uurima ja avastama ning probleeme lahendama.

Aga kui ma ei oska ikkagi õiget mängu valida?

Ära muretse! Sa ei peagi teadma, missugune mäng aitab ette valmistada lugemisoskust või treenida matemaatilist mõtlemist. On olemas üks vahva pood nimega Taibutera, kus testitakse kõiki mänge isiklikult, sest kuidas muidu osata nõu anda või soovitusi jagada? Samuti on võimalik ise enamikke tooteid enne ostmist järele proovida või lasta lapsel katsetada, kas mäng üldse pakub talle huvi ja vastab tema oskustele. Lisaks vastab erinevalt enamikest veebipoodidest meie poe vestlusaknas päringutele samuti päris inimene, kellelt võid julgelt küsida soovitusi nii kingiotsingutel kui sobiva mängu leidmisel!

Tule julgelt uudistama Mustamäe tee 55, Tallinn või vaata www.taibutera.ee.

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ