Kas sinu lapse mänguasjad on ohutud?

Kui endale uut telefoni ostes või restoranis süüa tellides süvened alati sellesse mida oma raha eest saad, siis kas teed seda ka oma lapse asjade puhul? Mänguasjade puhul mõtleme tihti heauskselt, et need on ju lastele mõeldud, järelikult peavad sobima. Kuid kas piisab sellest, kui tootele on märgitud, et see ei sobi alla 3-aastastele ning karpi kaunistab CE-märgis? Allpool on välja toodud teemad, millele ülearu sageli ei mõelda, kuid siiski võiks!

Mida mänguasja valides üldse silmas pidada?

  • Ohutus: Kas mänguasi on valmistatud ohututest materjalidest ega sisalda mürgiseid aineid nagu ftalaadid või BPA? Kas sellel pole teravaid servi või väikeseid osi, mis võivad ohtlikud olla? Pane tähele, et erinevad hoiatused peavad olema toote juures välja toodud. PS! Kas teadsid, et CE-märgise kasutamise üle puudub tegelikult kontroll ning ainuüksi selle olemasolu tundmatu tootja tootepakendil ei garanteeri selle ohutust!
  • Keskkonnasäästlikkus: Kui hoolid loodusest ja ümbritsevast keskkonnast, siis pööra tähelepanu ka mänguasja valmistamiseks kasutatud materjalidele – on see jätkusuutlikust puidust/bambusest/korgist või hoopis taaskasutatud materjalidest? Kas selle viimistlemiseks on kasutatud looduslike toorainete põhiseid värve? Kas toode on biolagunev, kas seda saab mõne osa purunemisel parandada, on see toodetud energiasäästlikult ning missugusse pakendisse see on pakendatud?
  • Moraalsed väärtused: Odava masstoodangu valmistamisel kasutatakse tihtipeale lapstööjõudu ning töötingimused ja -tasu on seejuures üsna olematud. Eelista tootjaid, kelle eetilises tegevuses ja väärtustes saad kindel olla! Uuri nende veebilehti ning klientide tagasisidet toodetele.
  • Kestvus: Kas mänguasi on ka intensiivseks kasutamiseks piisavalt vastupidav? Vaata, mis materjalidest see on valmistatud ning kas sellele kehtib mõni garantii. Õhukesest plastist või paljudest erinevatest detailidest kokku pandud tooted kipuvad ka sihipärasel kasutamisel ülikergesti purunema ja sageli seeläbi ka mürgiseid aineid eritama.

Mis on mängu või mänguasja juures veel oluline?

Sulle tõenäoliselt ei meeldi seda kuulda, kuid: odav = kallis! Kiusatus odavamat toodet eelistada on alati suur ning tihtipeale ka õigustatud, kuid kindlasti mitte laste mänguasjade puhul. Kui tahad olla kindel, et su lapse mänguasi on päriselt ohutu, vastab nõuetele ning on valmistatud kvaliteetsetest ja kauakestvatest materjalidest, siis lähtu põhimõttest “Ma ei ole nii rikas, et osta odavaid asju”. Ühe võib-olla kallina tunduva toote eluiga on kordades pikem kui kõige odavamal alternatiivil, mis võib sageli juba pärast esimesi mängukordi laguneda.

Kust leida infot ohutuse kohta?

Samuti nagu toiduainetootjad ei mõtle enamasti su lapse tervisele vaid enda kiirele kasumile, ei hooli ka paljud mänguasjatootjad paraku muust kui rahast. Seetõttu jõuavadki iga natukese aja tagant meieni teated müügilt tagasi kutsutavate tervisele ohtlike toodete kohta.

Ohtlike toodete pidevalt täieneva nimekirja leiad siit: https://ttja.ee/ohtlikudtooted. Ning igati turvalised tooted, mida eelpool mainitud nimekirja sattumine kindlasti ei ohusta, leiad siit: https://taibutera.ee/pood.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

See veebileht on kaitstud reCAPTCHA poolt ning seetõttu kehtivad Google privaatsustingimused ja kasutustingimused.

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ