Jõulukingid, mis kestavad põlvest põlve

Kas mäletad veel oma esimesi lelusid? Vahest on mõni mänguklaver, nukumaja või kiikhobu endiselt alles? Isegi kui pole, siis päris kindlasti on Sul neist helgeid ja sooje mälestusi. Mitte väga kauges minevikus avanes lastetubades sootuks teine pilt kui praegu. Mänguasju oli vähe, need ei olnud võib-olla visuaalselt kõige kaunimad, kuid kuna valik oli üsna piiratud, pidasime neist igaüht kalliks ja meie õnneks kestsid need kaua. Olid need siis puitklotsid, tinasõdurid või nukud, mängida sai nendega igatahes julgemini kui enamike tänapäevaste kannidega. Selles postituses peatumegi veidi valikute tegemise teemal ja räägime puidust mänguasjadest.

Milleks puidust mänguasjad kasulikud on?

Miks peaks üldse huvi pakkuma lihtne puidust lelu, millel pole tulesid-vilesid ja mida ei saa nupust tööle lülitada? Mõtleme. Laps paneb elektroonilise vidina tööle, see vilgub ja liigub ning lapse rolliks jääb lihtsalt kõrvalt vaadata. Ühel hetkel saavad patareid tühjaks, lüliti läheb katki (ja saabunud vaikust nautivad vanemad kinnitavad ühest suust, et poes enam selliseid patareisid ei müüda! Mitte iialgi!) ja laps kaotab huvi. Puidust mänguasi ei liiguta end paremagi tahtmise juures ise, veel vähem ta plingib või laulab. See aga just ongi oluline – anda lapsele midagi, millega saab MÄNGIDA ja olla loov. Mida lihtsam lelu, seda enam eeldab see lapse aktiivset kaasalöömist ja fantaasia kasutamist, mitte pelgalt kõrvaltvaatajaks olemist.

Kuidas valida?

Valdav enamik Taibutera valikus olevatest toodetest on puidust. Me ei ütle kindlasti, et kõik plastmassist mänguasjad on halvad ja ohtlikud. On ju meiegi sortimendis plastist tooteid, kuid siinkohal tuleb vahet teha odaval ja mürgisel vs kvaliteetsel ja ohutul materjalil. Küll aga soovitame enne järjekordse televiisoris lakkamatult reklaamitud plastlelu soetamist hinnata objektiivselt selle vastupidavust ja harivat eesmärki. Soovime me ju kõik kasvatada TAIBUkaid ja TERAseid lapsi. Kes aga muretseb, et puidust mänguasjade tootmisega tehakse loodusele ülekohut, siis tegelikult on metsade harvendamine ja maha raiutud puidu kasutamine hädavajalik uue noore metsa sirgumiseks, mis kasvufaasis kõige enam süsihappegaasi seob ja seeläbi kliima soojenemist aitab pidurdada. Täpsemalt saab sellest huvi korral lugeda näiteks SIIT

5 põhjust, miks eelistada puidust mänguasju

  • Need on KAUAKESTVAD – peavad vastu viskamisele, tagumisele ja peale astumisele. Kuluvad küll, kuid neid on võimalik lihvides ja üle värvides väikese vaevaga uuendada.
  • Need on ARENDAVAD – tänu lihtsale ehitusele ei tee lapse eest üliolulist mängimise tööd ära, vaid ergutavad loomingulist mõtlemist ja loovat lähenemist. Naturaalne puit on käe all soe ja laps tajub selle struktuuri.
  • Need on TASKUKOHASED – plastmassist tooted on küll enamjaolt soodsama hinnaga, kuid puidust mänguasjad on oluliselt pikema elueaga ja erinevalt enamikust plastleludest kestavad need põlvest põlve.
  • Need on KESKKONNASÕBRALIKUD – naturaalsest puidust mänguasjad on tervisele ohutud, puit kõduneb looduses ega erita lagunemisel ohtlikke aineid.
  • Need on OHUTUD – kvaliteetsed puidust mänguasjad ei purune, ei sisalda kahjulikke kemikaale, ei kogu mustust ning väikeste osade eraldumise oht on väga väike. Arenguetapis, kus pisikesed maailmaavastajad kõike valimatult suhu topivad, peaks iga vanem eelistama võimalikult ohutuid tooteid. NB! Ka puit peab olema kontrollitud ja kvaliteetne, hoiduda tuleks odavast mürgiste liimikihtidega vineerist, mis sisaldab kahjulikke formaldehüüde. Jälgida tasub kindlasti ka CE-märgise olemasolu, seda nii puidust kui plastikust mänguasjade puhul. Lühidalt öeldes on CE-märgistus tootjapoolne avaldus, et tema toode vastab Euroopa CE direktiivide nõuetele.

Mida siis ikkagi tasuks kinkida?

Kas meenub see kord, kui andsid lapse lõputule mangumisele järele ja soetasid talle jõuluks tolle pea 100-eurose hetkelise moeröögatuse, ilma milleta ei olnud lapsel võimalik üleüldse edasi elada, sest reklaamid olid talle korraliku ajupesu teinud? Ja mitmendal päeval see katki läks või unustusse vajus? Jõulud on varsti ukse ees ning Taibutera kutsub üles tegema sel aastal nii laste kui keskkonna jaoks paremaid valikuid ja poetama kingikotti jätkusuutlikke, ehtsat mängurõõmu pakkuvaid puidust mänguasju. Ajatud ja klassikalised nukumajad, rongiteed, tööriistapingid ja puidust klotsid on kõige värvilise ja vilkuva kõrval jäänud justkui vaeslapse rolli, kuid just need asjad rõõmustavad lapsi põlvest põlve! Mõned toredad kingiideed leiad allpool olevatest kategooriatest:

KÕIK PUIDUST TOOTED
Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ