ALATES 35€ TRANSPORT TASUTA

Kodukontor kui õnnistus

Mis tundeid tekitab Sinus järjekordne teade, et lapsed peaksid koroonaviiruse leviku ohjeldamiseks võimalikult palju kodus olema ning lasteaeda peaks neid viima vaid ÄÄRMISEL vajadusel? Ühelt poolt igati arusaadav – kõik me soovime olla terved ja esimesel võimalusel tavapärasesse rütmi naasta. Teisalt – mis siis ikkagi on see “äärmine vajadus” ja kuidas jääda ellu, kui selgub, et Sinul seda ei ole?

Kes siis tööd teeb?

Seni olid õnnelikud ja priviligeeritud need, kes oma tööd koduseinte vahel said teha. Nüüd on koolide ja lasteaedade sulgemised ja isolatsiooninõuded meie igapäevaelu tugevalt raputanud, lapsed on suurema osa ajast kodus ning vanemale tundub tõelise puhkusena juba seegi, kui pooleks tunniks toidupoodi pääseb. Lastega kodus olemine on puhas rõõm, kui see olemine piirdub mängimise ja vabalt valitud tegevustega. Kui aga üheaegselt tuleb teha pingelist tööd, juhendada kooliõpilast ja lõbustada igavlevaid lasteaialapsi, ei tundu kodu enam rahu ja vaikuse oaasina. Kuidas seda pingelist aega rahumeelselt üle elada ja sättida tegemisi nii, et ükski ei kannataks?

Kehtestame reeglid

Kui lasteaias, koolis ja kontoris on enamasti kindel päevakava, tuleks see kehtestada ka kodusõppe ja kodukontori puhul. Ei tasu ette karta, et lasteaialaps reeglitest niikuinii ei pea. Pidage maha üks korralik perekoosolek, võtke appi paberid-pliiatsid-kleepsud ja joonistage üles kindlate kellaaegadega plaan. Ühildage võimalusel töö- ja koolitundide ajad, puhake ja lõunatage koos lapsega ning kasutage vahetunde ühtlasi ka lasteaialapsega tegelemiseks. Joonistage graafikusse kõik vähegi võimalik: hommikvõimlemine, hommikusöök, mängupausid, lõunapaus ja kindlasti ka kõige oodatum – tööpäeva lõpu kellaaeg. Premeerige lapsi, kui nad graafikust kinni peavad ning tööpäeva lõppedes arutlege, kuidas hakkama saite.

Õpime kella tundma

Päevaplaan joonistatud, aga mis kasu sellest on, kui laps veel kella ei tunne? Ei ole probleemi, sest päevaplaani saab järgida ka ilma otseselt kella tundmata. Testime! Joonista markeriga paberile kell ning märgi sellele hariliku pliiatsiga suvaline kellaaeg. Võta appi seieritega kell, pööra seiereid ning palu lapsel võrrelda, kas pilt ja kell näitavad sama või erinevat aega. Kasuta sama meetodit märkimaks paberile erinevate tegevuste kellaaega. Sel moel oskab laps õige pea iseseisvalt määrata, kas mängu- või lõunasöögi aeg on juba käes. Kasutage ka telefoni äratuse või meelespea funktsioone, et plaanist kinni pidamine täpselt sujuks. Kui kodus seieritega kella ei leidu või on kellaaegade õppimine juba niigi plaani võetud, leiad meie poest suure valiku KELLAÕPPIMISMÄNGE.

Leiame lapsele tegevust

Kui töö vajab tegemist, tuleb väiksemale mudilasele leida selline tegevus, mis teda kasvõi tähtsa telefonikõne ajal tegevuses hoiaks, jättes seejuures välja kõikvõimalikud helendavad ekraanid. Selleks sobivad erinevad iseseisvad mängud ja käeline tegevus, mis ei vaja täiskasvanu juhendamist. NUPUTAMISMÄNGUD, MOSAIIGIMÄNGUD, KLEEPIMISRAAMATUD ja MAGNETMÄNGUD on kõige lihtsamad ajaveetmisvahendid üksinda nokitsemiseks. Tundide viisi võib põnevust pakkuda erinevate taimede ja putukate uurimine LOODUSE AVASTAMISE vahenditega. Anna lapsele paber, pliiats, värv, pintsel, templid ja piisavalt vaba aega – nii sünnib KUNST! Tuulevaikse ilmaga piisab väikese tegelase lõbustamiseks aga HIIGELMULLITAJATEST.

Naudime töö vilju

Tegelikult on kodus olemisest võimalik võita meil kõigil, kui me seda vaid tahame. Tihtipeale kipume just ise liiga kauaks ninapidi arvutisse jääma, sest piir töö ja kodu vahelt on justkui kadunud. Seetõttu tunnevad lapsed end kõrvalejäetuna ning solvumine ja pahandused on kiired tulema. Kui distsiplineerime nii ennast kui neid ja hoolitseme selle eest, et ka pisemate päev oleks põnev ja sisukas, õpime taas kodusolemist nautima ning oleme päeva lõpuks siiski rahul ja rõõmsad!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

See veebileht on kaitstud reCAPTCHA poolt ning seetõttu kehtivad Google privaatsustingimused ja kasutustingimused.

Sulge

Logi sisse

Sulge

Ostukorv (0)

Ostukorv on tühi Ostukorvis pole tooteid.

Taibutera

mänguasjad ja õppevahendid – Taibutera OÜ